Potřebujete rychle, jednoduše a hlavně netoxicky něco přilepit tak, aby bylo možné spoj znovu kdykoli odlepit a přilepit znovu, a přitom nemáte v úmyslu do materiálu vrtat otvory, dlabat drážky a jiné spojovací elementy? V takovém případě sáhněte po suchém zipu.
Zpočátku se tyto aplikace vyráběly pouze pro textilní průmysl, ale postupem času se ze suchého zipu stal obrovský konkurent jiným spojovacím materiálům, zejména lepidlům, tmelům a vrutům. Kde se s těmito výrobky setkáváme nejčastěji, a kde nás naopak mohou mile překvapit?
Obuv – přezky bot stačí jednoduše k sobě přitisknout, pásek nastavit podle tvaru nohy a můžete jít ven. Jednoduché a přitom elegantní a stylové. Žádné tkaničky nebo sponky. Hodí se mimo jiné i pro malé děti, které by vás zavazováním tkaniček zbytečně zdržovaly, ať už si je zavazují samy, nebo jim je vážete vy.
Bundy – sportovní a outdoorové oblečení je další často využívanou oblastí pro suché zipy, nejčastěji jde o rukávy, límce a kapuce bund, které se snadno nastavují dle potřeby.
Stany, spacáky, batohy – spoj suchým zipem je nejsnazší způsob, jak rychle upnout a zajistit outdoorové vybavení, namáhané povětrnostními vlivy. Je to mnohem efektivnější a bezpečnější způsob, než různé knoflíky a patentky. Někteří vodáci se mohou dostat do prekérní situace, kdy se potřebují zbavit plovací vesty, která se např. zahákla o větve pobřežní vegetace. Když bude vesta zavázána mokrou tkaničkou, nemusí se jí vůbec podařit rozvázat, zatímco suchý zip povolí ihned i jednou rukou.
Nástěnné a stropní panely – pevnost spoje suchého zipu je obdivuhodná, udrží v tahu i několik desítek kilogramů. Toho lze využít u pevnostních spojů, jako jsou různé desky, plakátovací plochy, nástěnky, dekorativní předměty, zkrátka všude tam, kde potřebujete materiál spojit rozebíratelným spojem, a přitom jej nepoškodit žádnými otvory.