Představte si situaci, že potřebujete natřít kovovou konstrukci a nejprve ji musíte zbavit starého nátěru nebo koroze či jiné formy znečištění. Pokud je konstrukce hladká a rovná a nátěr lze odstranit snadno např. pomocí chemikálií, ředidel, anebo se sám odloupá natolik, že stačí drátěný kartáč nebo smirkové plátno, pak máte práci snadnou. Ovšem u nátěrů odolných a u obtížně odstranitelné koroze si s ručním čištěním a mechanickými prostředky neporadíte. Co s tím?
Pak vám může na pomoc přispěchat mobilní tryskač neboli pískovačka. Co je to vlastně pískování, a co od pískovačky očekávat?
Pískování je vhánění na povrch materiálu pod silným tlakem (nejčastěji kovového) abrazivního média, které z něj odstraní vše, co tam nepatří, ať už jsou to okuje, zbytky rzi, mastnoty nebo barev. Dopad abraziva pod silným tlakem vytváří rázovou sílu, která je mnohem intenzivnější, než ruční čištění pomocí různých pomůcek, proto pískování dokáže skutečně efektivně vyčistit prakticky cokoli. Výhodné je to i u povrchů členitých, s různými záhyby, kam se špatně nebo téměř vůbec nedá dostat se smirkovým plátnem nebo kartáčem.
Pro velké konstrukce v terénu slouží mobilní pískovačky a naopak pro malé předměty je vhodná pískovací kabina. Pískovačky je možné buď zakoupit, anebo u některých firem i pronajmout na různě dlouhou dobu, což je výhodné zejména pro občasné práce údržbářského charakteru.
Pískování samozřejmě vyžaduje přísná bezpečnostní opatření, u pískovacích boxů je to zajištěno samotnou technologií, kdy je přístup do kabiny zajištěn pomocí speciálních rukavic, kabina je krytá bezpečnostním sklem a abrazivo se nemůže dostat mimo pískovací box. U venkovního pískování je nutný bezpečnostní oblek, tedy obvykle ochranná kukla a vhodný oděv, aby nedošlo k poranění pokožky, sliznic a samozřejmě očí, uší, krku a dekoltu a povrchu rukou.