Jakmile se léto přehoupne do své druhé poloviny a z měsíce srpna nám kalendář ukrojí již druhý týden, naše myšlenky se obrací směrem do školních lavic, tedy pochopitelně, máme-li doma děti školou povinné.
Dětský pokoj rozdělíme na dva nezávislé sektory
Není rozhodující, zda s námi životní prostor sdílí malý nebo velký školák, v každém případě by jeho pokojík měl být rozdělený na dva sektory. Jeden jako pracoviště a druhý pro zábavu a hru. Některým dětem postačí předělit pokojík jen pomyslně, zvláště jsou-li charakterově vnímavé a mají i smysl pro povinnost. Obecně se však doporučuje mladším dětem přepažit prostor paravanem, nebo jej oddělit vhodným nábytkem. Starší děti si pak zpravidla svůj pokoj zařizují podle svého, zvláště v době dospívání. Velikost dětského pokoje by měla být alespoň 3 x 4 metry, paradoxem je, že mladší děti vyžadují ke hře více zázemí, a starším dětem postačí i velmi malé pokojíky.
Umístění psacího stolu
Ten postavíme tak, aby na jeho plochu dopadalo co nejvíce denního světla, a zároveň aby si při psaní nestínily rukou, ve které drží psací a malířské potřeby. Odborníci na ekonometrii také doporučují volit stůl takový, jehož pracovní desku lze sklápět, a jejíž rozměry jsou alespoň 100 x 70 cm. Jestliže jde o stůl s výškově nastavitelnou deskou, můžeme jej doplnit nastavitelnou kancelářskou židlí a máme tak k dispozici nábytek, který s dítětem roste.
Osvětlení
Koncepce osvětlovací techniky spočívá v centrálním světle, které je aktivní při příchodu do místnosti. Doplníme jej jednou lampičkou na psacím stole a druhou na nočním stolku vedle postele. Jestliže je pokoj rozdělen na pracovní a hrací sektor, můžeme volit jinou teplotu barev bílého světla – pro pracovní činnost raději chladnější namodralé světlo a pro relaxaci a zábavu teplejší odstíny.
Sladění barev
Děti jsou přirozeně citlivé na vnímání barev a nemají rády temné odstíny a příliš šedých nebo jednotvárně laděných scén. Obecně se doporučuje v dětských pokojích barvami nešetřit, co se týče nábytku i malby, ovšem s citem. Pamatujme, že pracovní sektor by měl být klidnější, nejlépe v zelených a modrých barvách, zatímco místo na hraní může být veselejší v teplejších odstínech červené, žluté a oranžové. Největší zájem o výrazné barvy mají nejmladší ratolesti ve věku do 8 let, pak se trochu tento zájem vytrácí, ale záleží hlavně na vnitřním rozpoložení. Psychicky vyrovnanější bytosti mají však obecně barvy rády a platí to i o dospělých lidech.